Tisk/

Luxury Guide - Blanka Matragi: žena jedné tváře, ale mnoha řemesel

Luxury Guide - Blanka Matragi: žena jedné tváře, ale mnoha řemesel

20. listopadu 2013

Blanka Matragi je známá především jako módní návrhářka. Sama však říká, je to velký omyl – její tvorba totiž obsáhne vše od oděvních kreací přes kosmetiku až po světelné instalace a skulptury. To není jen vychloubání, ale fakt, který si každý nevěřící může ověřit na trvalé expozici v prostorách Obecního domu v Praze. Je ženou jedné tváře, ale mnoha řemesel.

 

Jaké je tajemství vašeho úspěchu v zahraničí i u nás?

Víte, u mě neexistuje výmluva, že něco nelze. Všímám si světa okolo a snažím se realizovat výzvy, které nejsou snadno uchopitelné. Například nyní jsem začala pracovat na módních botách ze skla – je to v podstatě sklenice, ovšem něčím ozvláštněna, můžete si do ní nalít cokoli, ale je to pořád bota. A úspěch? Chci svou prací lidi především inspirovat a motivovat. Snažím se být vždy o krok před ostatními, nastavovat trendy. Rychle reagovat na požadavky doby. Jsem zkrátka taková.

Kde vy sama berete inspiraci?

Již třiatřicet let žiji v libanonském Bejrútu a pracovně lítám všude po světě, nejčastěji do Spojených arabských emirátů. Proto jsem celý růst, všechny vizionářské projekty, viděla od jejich počátku – když jsem před třiceti lety přijela poprvé do Dubaje, vedla jím jedna třída… Setkávám se nejen se zajímavými a náročnými klientkami, ale i s magnáty, architekty, různými specialisty od landscapistů po designéry. Tam se vzdělávám: ve světě, kde se spouštějí ty největší megalomanské akce. Právě tam mě inspiroval úžasný projekt nového Zayed National Museum k tématu připravované kolekce, jímž je fénix. Procházíme dobou velkého úpadku, v podstatě ale všichni čekáme na znovuzrození a přílet bájného fénixe, aby nám ukázal cestu ven. Myslím, že je to téma, které má co říci jak dnešní, tak budoucí společnosti.

Fénix je zároveň i symbolem zvláštní události, kterou představujete...

Ano, na 13. únor připravuji zajímavou charitativní akci s Central Group. Když za mnou přišli s nabídkou, zda bych nevytvořila novou módní kolekci a námět pro jejich charitativní galavečer, byla to výzva. Mám však okolo sebe velký tým lidí, který pro mě dělá makety, hologramy a další věci, zkrátka dokončují moje vize. Takže jak už jsem řekla hned na začátku, u mě neexistuje, že něco nelze.

Je něco – téma, námět nebo jakési umělecké pnutí – kterému se věnujete ustavičně?

Pro mě je důležitá budoucnost, stále hledím dál. Nezajímá mě to, co bylo, ale co bude. Samozřejmě nejnosnější je oděvní tvorba. Chci se ale věnovat tomu, s čím se musím poprat. Mým cílem je inovovat a přenášet na lidi pozitivní energii.

Chcete tak být i vnímaná? Jako nositelka energie, ať už v jakékoli podobě?

Vnímána... Chtěla bych, aby mě lidé brali jako multifunkční ženu, chodící historii. Víte, oni mě vždy spojují jen s módou a pohádkou paláců, což už neodpářu – ale přála bych si, aby mě lidi vnímali bezprostředně a skrz moji tvorbu v celé její šíři. Protože to vše je můj projev, k němuž patří i to, že ke mně přijde dáma, která si objedná model šitý na míru, ale k tomu si žádá pro svého chotě navrhnout skříňku na nože s puncem rukopisu Blanka Matragi, protože je vášnivým sběratelem. To vše jsem schopna navrhnout a díky svému týmu i vyrobit. Nekladu si žádné hranice a tak bych asi chtěla, aby mě lidi viděli – jako spontánní, velmi otevřenou, rychle reflektující, zároveň ale s velkým smyslem pro profesionalitu.

 

Luxury Guide ‒ Blanka Matragi: žena jedné tváře, ale mnoha řemesel

Zpět

© 2013 Blanka Matragi All rights reserved | Twitter Facebook YT | NDERmedia